Aktuellt

28 november, 2007

Simulatorcentrum deltar på Riksstämman i Älvsjö 28-30 november 2007

"Hur man gör rätt sak vid rätt tillfälle i akuta situationer"

Varje dag på Stora Scenen - fullskaligt scenario med patientsimulator och återkoppling på scenen.

Publiken deltar och bestämmer med hjälp av mentometer vilka åtgärder som ska vidtas i scenariot. Vare sig vi är noviser eller experter så måste vi alltid hantera den kunskap och de färdigheter vi har.

Vi behöver kunna känna gränserna för vår egen kompetens för att patienten ska få ett korrekt omhändertagande. För att "rätt sak ska göras vid rätt tillfälle" med patienten så behöver vi förmåga att arbeta under stress, att lösa konflikter, att stödja varandra och kompensera varandras tillkortakommanden, att dela med oss av kunskap och färdigheter, att ta beslut, och att koordinera våra åtgärder med varandra.
Träning av procedurer, situationsmedvetande, beslutsfattande och team koordination syftar till att öka patientsäkerheten oavsett om vi är läkare eller sköterska och var vi befinner oss i karriären. Vi kommer demonstrera hur medicinsk full-skalesimulering erbjuder en unik möjlighet till denna typ av träning.

Carl-Johan Wallin anestesiolog och överläkare, Petter Westfelt anestesiolog och specialistläkare, Johan Creutzfeldt anestesiolog och specialistläkare, Mats Hedsköld intensivvårssköterska, Annika Yamini undersköterska, samtliga är simulatortränare vid Simulatorcentrum, Karolinska Universitetssjukhuset.

www.riksstamman.se

© CAMST 2007. Ansvarig utgivare: Li Tsai. Telefon: 08-585 800 00. E-post: ann-charlott.nordstrom@ki.se. Adresser

samexistens_karolinska.jpg